FFP2 Respirátory

Respirátory

Respirátory, známé také jako filtrační polomasky, jsou zdravotnické prostředky, které slouží k ochraně nositele před proniknutím mikročástic z okolního prostředí do dýchacích cest. Jsou častěji využívány ve zdravotnictví a v odvětvích, kde se pracuje v prostředí s vysokým množstvím škodlivin ve vzduchu. V poslední době začaly být respirátory vyhledávány i širokou veřejností na ochranu před onemocněním COVID-19. Při používání respirátoru je však třeba mít na paměti, že na rozdíl od roušky, která chrání okolí, respirátor nezachytává částice, které vydechujete. Pokud má nemocný člověk pouze respirátor, může nákazu šířit do okolí. Proto je doporučeno nosit respirátor spolu s klasickou rouškou, kterou umístíte na vrch respirátoru, abyste chránili nejen sebe, ale i okolí.

Český respirátor ffp2 bílý universální žena cz01

 

Respirátory musí splňovat následující parametry podle FFP normy (zadržení částic podle jejich velikosti):

  1. FFP1: Vhodné pro pracovní prostředí bez výskytu fibrogenních a toxických prachů; vdechnutí částic může podráždit dýchací cesty, ale nevede k rozvinutí onemocnění.
  2. FFP2: Účinné proti škodlivým a mutagenním látkám ve vzduchu; účinné proti kapalným zdraví škodlivým prachům, kouřům a aerosolům.
  3. FFP3: Nejúčinnější respirátory, které chrání před škodlivými prachy, aerosoly a kouři; filtrují karcinogenní a radioaktivní látky, bakterie, houbové spory a viry.

Existují různé typy respirátorů:

  • Respirátory s výměnnými filtry jsou určeny k opakovanému použití a filtr můžete měnit podle požadované účinnosti.
  • Respirátory bez výdechového filtru lze také použít k ochraně před infekčními pacienty.
  • Polomasky s aktivním uhlím jsou obvykle určeny pro jednorázové použití k zachycení prachu, plynu či toxických par.